Wiec jeszcze raz napisze nie mozna zbadac/mierzyc predkosci wiatru przez satelite z prostego powodu praw fizyki nie mozna zmienic a ktos to Tobie sprzedal dane z satelity to sprzedal kota w worku. Byc moze mial z zwykle dane pomiarowe a powiedzial ze z satelity.
Teraz maly wyklad o atmosferze ;p atmosfera skalda sie z kilku czesci skupie sie tylko na dolnej warstwie czyli troposferze ktora siega do ok 16 km (w zaleznosc od szerokosci geograficznej). Atmosfera sklada sie z ok 78% azotu 21 % tlenu i 1 % innych gazow. Czyli wiatr to ruch w/w gazow. Jak wiemy/nie wiemy wiatr wieje z roznymi predkosciami i kieunkami na roznych wysokosciach. bywa i tak ze wiatr przy ziemi wieje z kieunku E z predkoscia rzedu kilku km/h a na wysokosci 10 km wieje w przeciwnym kierunku z predkosciami 200 km/h i nawet wiecej zarejetrowany rekord predkosci to ok 550 km/h wiatry te zwane sa Jet Stream.
Widac wiec na przykladzie ze "sondujac" z wysokosci setek km wycinek terenu "obraz wiatru bedzie zamazany" a dlatego ze za pomoca fal radiowych nie przesledzi sie czastek powietrza (sa bardzo male !!! ).
To jest tak jak by sie chcialo zobaczyc jak porusza sie drzewo w lesie oddalone od nas o 1000 m (mniejsza skala) a my jestesmy w centrum lasu .
Po drugie po co wydaje sie setkim mln dolarow na utrzymanie tysiecy jednostek meto skoro mozna to zalatwic za pomoca satelity.
Za pomoca satelity mozna zobaczyc chmury, promieniowanie IR pod warunkiem ze akurat chmury nie przykryja terenu to wszystko co satelita meteo moze zrobic.
Jedynie satelita moze byc pomocny przy pracy geodezynej - pomiar wysokosci czyli ksztaltu terenu i wyznaczania szorstkosci terenu (las woda uprawy niskie wysokie). Zaopatrujac sie w tak obrobiana mape z masztem pomiarowym z pomiarami i obarabiajac w odpowiednim programie mozna dopiero zobaczyc mape wiatrow tak jak na tym przykladzie

czyli przeplyw powietrza w terenie. To jest zrzut ekranu do analizy wiatru w terenie przedstawia srednia predkosc wiatru na wysokosci 40 m.