Kamola napisał(a):
Skoro tak to czy nie oplacaloby sie zamowic(albo kupic gotowy) projekt od jakiegos inzyniera który zna sie na hydrodynamice (pewnie na gdanskiej Polibudzie by sie znalazlo, moze zasponsorowac w ten sposob prace magisterska dla grupy studentow pod okiem promotora czy cos...) a potem zlecic wykonanie wg. rysunkow technicznych-np. w stoczni?
Taka luzna mysl tylko,ale moze warta rozwazenia?
Tzn ma to sens o ile nie potzreba 10 tysiecy roznych certyfikatow zdobywac-jak np. przy budowie czesci lotniczych....
A Szanowna firma MEW- gospodarz tego serwisu- nie zaprojektowala i nie wykonalaby takiej turbiny?
Cz.

Jak dotychczas certyfikaty na turbiny i przekładnie nie obowiązują, jest to wyrób wytwarzany na indywidualne zamówienia - taka usługa jak płot metalowy. Rozwiązania konstrukcyjne też są znane i szczegółowo opisane. Wystarczy biegły w projektowaniu CAD inzynier, drugi konsultant ze znajomością materiałoznawstwa dla doboru materiałów wirnika i aparatu kierowniczego. No i jeszcze "wygooglować" zakład posiadający centrum obróbcze do wykonania obróbki skrawaniem( tam gdzie wykonują formy do tworzyw sztucznych np. FORMET Bydgoszcz), aha precyzyjna odlewnia jeszcze do wykonania łopat wirnika z brązu (modele też może wykonać np. FORMET). Do tego doświadczony w konstrukcjach spawanych zakład np. nieduża stocznia rzeczna. No i z "flakami" wyjdzie 10 Euro za 1 kg max. Jeżeli dodamy do tego doświadczenia technologów, projektantów i pracowników w tych zakładach to osobiście nie widzę konkurencji cenowej i jakościwej wśród producentów turbin i przekładni. Oczywiście piszę o turbinach dużych o wadze powyżej kilku ton. To trochę tak jak z cenami nowych domów : u developera 5000 zł/ mkw, lokalny zakład budowlany zrobi to samo pod klucz za 3500 zł/mkw, a jak podzieli się na etapy i dla każdego weźmie specjalistyczne ekipy wyjdzie 2500 zł/mkw.
Pozdrawiam Szam
P.s. Dodam jeszcze, ze samemu też trzeba mieć "pojęcie", dla weryfikacji projektu i jakości wykonania, chociaż z tym 2 czynnikiem łatwiej - po prostu nie odbieramy wyrobu wykonanego niezgodnie z projektem ( opisane w projekcie tolerancje, gładkość powierzchni, uszczelnienia, spawy, gat. materiału itp.)